Podczas zbójnickich kuligów proponujemy Państwu wiele zbójeckich i góralskich smakołyków.
Dania te mogą być serwowane podczas kuligu pod góralskimi wiatami, w kolibach góralskich, w bacówkach, karczmach.
Pytomy Wos piknie, obyście sie zapoznali z wyborem potraw i dodatków sporządzanych według tradycyjnych góralskich receptur. Polecamy odwiedzenie naszej strony www.goralskicatering.pl
Propozycje smakowitych i swojskich dań regionalnych, które serwujemy podczas kuligów:
- Pieczony prosiak z kaszą i kapustą,
- Wędzony pstrąg potokowy, podawany z ziemniakami pieczonymi w ognisku,
- Żurek z chlebem,
- Żurek staropolski z jajkiem,
- Zupa grzybowa z ziemniakami,
- Kwaśnica na świńskim ryju,
- Bigos zbójnicki,
- Gulasz zbójnicki,
- Bogracz,
- Krupniok z grilla,
- Karczek z rusztu z podpiekaną cebulką,
- Świńska kita (szynka) z kapustą i zasmażanymi ziemniaczkami,
- Kiełbasa do samodzielnego smażenia + dodatki (ketchup, musztarda, sosy, swojski chleb),
- Stek z grilla,
- Golonko z kapustą,
- Chleb ze smalcem i ogórkiem (pajda chleba ze smalcem, ogórek kiszony podawany z beczki),
- Chleb z bryndzą,
- Serek bacy z żurawiną,
- Pieczok z bryndzą,
- Sałatki
- Góralskie słodkości: kołocz wiślański z serem lub jabłkami,
- Chleb ze smalcem (ze szpyrkami) i ogórkiem,
- Łoscypek z żurawinką,
- Regionalna decha przysmaków (sery, wędliny, boczek, serki wędzone).
Inne dania/napoje na życzenie klienta.
Za dodatkową opłatą zapewniamy pochodnie na kulig!
Nasze zbójnickie menu to wiele oryginalnych góralskich potraw, pysznych i niecodziennych. Przygotowane według tradycyjnych receptur z dziada pradziada.
Przykładowe góralskie menu wybor:
- Kwaśnica na świńskim ryju – to tradycyjna zupa z polskiej kuchni góralskiej. Przyrządzana jest z soku z kiszonej kapusty oraz mięsa i dodatków. Bardzo zdrowa i smaczna doskonale rozgrzewa przemarzniętych kuligowiczów;
- Żurek zbójecki – to tradycyjna góralska zupa z dodatkami. Żurek po zbójnicku jest gęsty, bardzo pożywny. Na Państwa życzenie może być podany w chlebie dostarczanym przez najlepszą piekarnię w Beskidach w Żywcu – Piekarnię Molińskich, która działa nieprzerwanie od 125 lat;
- Świńska kita podawana z kaszą i kapustą – to świńska szynka wieprzowa - wcześniej odpowiednio zapeklowana, przyprawiona i przygotowana, podawana na ciepło z kapustą zasmażaną i kaszą gryczaną;
- Krupniok (kaszanka) z tradycyjnym chlebem z szabaśnika - jedno z tradycyjnych dań góralskich- stanowi doskonały podkład dla mocniejszych trunków, takich jak zbójecka palinka;
- Chleb ze smalcem + ogórek kiszony z beczki - dobrze przyprawiony smalec ze skwarkami z dodatkiem cebuli i swojski ogórek kiszony, kwaszony w beczce;
- Chleb z bryndzą - doskonałe żywieckie pieczywo z dodatkiem bryndzy - jest to delikatny ser o charakterystycznym słonawym smaku wymieszany z odrobiną masła;
- Serek gazdy z żurawiną – oscypek to serek podawany jest żurawiną - może być podany na ciepło lub na zimno. Najlepszy jest podgrzany i opieczony nad paleniskiem;
- Karczek z grilla - zapeklowany , przyprawiony i bardzo syty - propozycja na każdą imprezę integracyjną;
- Pieczok z bryndzą - duży ziemniak pieczony, podawany w folii aluminiowej długo zachowuje ciepło z dodatkiem bryndzy;
- Kołocz - kołacz sporządzany według tradycyjnych receptur z różnymi dodatkami- najbardziej popularny jest kołacz z serem.
Napoje dostępne podczas zbójnickich kuligów:
- wino grzane (Zbójeckie Grzane),
- piwo grzane (Harnaś),
- herbata ziołowa (herbata ze zielin),
- herbatka z prądem,
- kawa, herbata,
- soki i napoje gazowane,
- wódki regionalne (degustacje alkoholi regionalnych).
W programach zbójnickich i integracyjnych uczestnicy częstowani są Miodunką (zbójecki napój mocno rozgrzewający).
Podczas zbójnickich kuligów polecamy degustacje regionalnych alkoholi!
Tradycja produkcji wódek regionalnych w Beskidach sięga XIX wieku, najbardziej znanymi trunkami z tamtego okresu jest warzonka i miodonka. Dla podtrzymania i krzewienia tych regionalnych powstało szereg regionalnych wódek, które mogą Państwo degustować podczas biesiady góralskiej przy ognisku na zbójnickim kuligu.
Stara Kurnwica 40%
Degustacja niepowtarzalnej wódki regionalnej – Kurwicy o niepowtarzalnym smaku, chlubiącej się swoim rodowodem pochodzącym ze starych beskidzkich receptur. Wódka regionalna jest ręcznie rozlewana. Dla zachowania swojego niepowtarzalnego charakteru Gorzałka zastrzegła swoje imię jak i recepturę.
Stara Kurwica 40% jest wódką starzoną, leżakowaną 16 lat w beczkach dębowych. Posiada kolor dębu i posmak dębiny. Jest alkoholem na bazie spirytusu zbożowego. Smakiem przypomina brandy, niektórzy twierdzą, że jest to „Polska Whisky”. Wyśmienicie komponuje się z kawą.
Miodonka zbójnicka 35%
Jest wpisana do Rejestru Produktów Regionalnych Ministerstwa Rolnictwa. Wódka góralska w Beskidzie Śląskim znana jest od 1882 r. według przekazów historycznych. Składnik to: spirytus, górska woda źródlana, miód. Leżakowana minimum 1 rok. Najlepsza na ciepło, podgrzana w rondlu. Temperatura spożycia 40 stopni C. Tradycyjny alkohol podawany podczas ważnych uroczystości rodzinnych w Beskidach.
Zbójnicka warzonka 38%
Według podań historycznych znana już od 1886 r. w Beskidzie Śląskim. Jest to tradycyjna, regionalna wódka korzenna, bogata w składniki naturalne. Podstawowe składniki to: spirytus, woda górska, miód, jałowiec, ziele angielskie, liść laurowy, cynamon, gałka muszkatołowa, pieprz, papryka, wanilia, karmel, sól, dziwięciosił. Leżakowana minimum 1,5 roku. Można ją przygotowywać na kilka sposobów. W procesie podgrzewania w rondlu dodajemy masło lub czekoladę gorzką, temperatura spożycia max. 60 stopni C. Doskonale smakuje z kawą. Używana przez górali jako lekarstwo na wszelkie dolegliwości.
Macidula 40% Cytrynówka z nutką miodu
Według przepisu Pawła Golca z Milówki. Jest to wódka cytrynowa z nutą miodu. Na Żywiecczyźnie znana już od 1949 r. Macidula to postać z Żywieckich Dziadów, znana też pod nazwą: łatkorka, sznurkorka, sznurkarz. Skład: spirytus, woda górska źródlana, cytryna, miód. Ulubiony napój obrzędowy Żywieckich Dziadów. Podaje się ją zmrożoną. Górale dodają Maciduli do herbaty i używają jako lekarstwo na przeziębienie.
Starka Prezydencka 40% – seria limitowana
Specjalnie filtrowana wódka 16-letnia. Wyprodukowana dla Prezydenta z okazji Dożynek Prezydenckich w Spale 2011 r. Wódka ze spirytusu zbożowego przechowywana w beczkach dębowych wypalanych. Starka Prezydencka ma kolor dębu, posmak dębiny. Podaje się ją w temperaturze pokojowej. Ilość butelek ograniczona!
Warzonka Prezydencka 38% - seria limitowana
Wyjątkowa wódka przygotowana dla gości Prezydenta, serwowana podczas Dożynek Prezydenckich Spała 2011. Bez koloru karmelu. Podaje się ją na ciepło. Ilość butelek ograniczona!
Wódka Szwagrów 50% – seria limitowana
Skierowana do wszystkich szwagrów, tych dobrych i tych złych. Dobrym dajemy pełną butelkę, a złym – pustą! Jest to wódka biała, przygotowana ze spirytusu zbożowego, leżakowana przez dłuższy okres co sprawia, że jej smak jest bardzo delikatny. UWAGA może sponiewierać ! Przed podaniem zmrozić !Doskonale nadaje się do góralskiej herbaty.
Kurnwica 40%
Wódka biała klasy Premium, 6-krotnie destylowana. Delikatna w smaku i zapachu. Sporządzona ze spirytusu neutralnego. Doskonała baza do wszelkich drinków, jak również picia solo. Przed podaniem zmrozić !
Serdecznie zapraszamy na zbójnickie degustacje podczas kuligów i nie tylko!
Koszt degustacji 55 zł brutto/ osoba
W cenie :
- Warzonka x 4 / kieliszki 38 % - podawana na ciepło
- Miodonka x 2 / kieliszki 35% - podawana na ciepło
- Macidula x 1 /kieliszek 40%
- Kurwica drink „ BIAŁA ZADYMA” 40% klasy Premium
- Góralska kawa /Stara kurwica 16 lat leżakowana w dębowych beczkach
- Zbójnicka herbata/ Przekurwica o mocy 50 %
Czas trwania pokazu w zależności od wielkości grupy. Pokaz prowadzony przez Mistrza sztuki barmańskiej.
Alkohole w ofercie podczas zbójnickich kuligów:
- Miodonka Zbójnicka,
- Warzonka Zbójnicka,
- Macidula,
- Kurwica,
- Stara Kurwica,
- Wódka Szwagrów,
- Warzonka Złota Prezydencka,
- Starka Prezydencka.
Wszystkie oferowane przez nas alkohole można również zakupić po pokazie!
Zapraszamy w Beskidy!
Zespół Zbójnickie Group
Rezerwacja: 609 789 879, 33 475 96 52