fb

lewe-menu-atrakcje2

 zbojeckie-grzane-250-kulig

 

lewe-menu-propozycje

 • goralomania
 • slask44
 • kuligi olx
 • SI animacja GLOB

kulig11

kuligi 6

kulig 3anew 1

kulig 3anew 2

kulig 3anew 4

kulig 5

kulig 5new 4


AKTUALNA OFERTA KULIGÓW

Rezerwuj kulig już teraz! Infolinia: +48 531 557 086


<<wstecz

Zbójnickie i góralskie kuligi w Beskidach

Kuligi letnie i zimowe stanowią dużą atrakcję podczas pobytu w górach. Turysta oprócz świetnej zabawy ma możliwość obcowania z dziewiczą przyrodą - jeszcze nieskażoną cywilizacją, rdzennymi mieszkańcami gór, którzy są potomkami plemion wołoskich przybyłych w Beskidy w XV wieku z terenów dzisiejszej Rumunii, Serbii i Półwyspu Krymskiego. Góralszczyzna i tematyka zbójnictwa karpackiego przeżywają nie tylko w Polsce czasy renesansu! Zapraszamy Państwa do spędzenia magicznych i unikatowych chwil w Beskidach, które do dnia dzisiejszego skrywają zbójnickie tajemnice. Odkryjcie je razem z nami! Każdy góralski czy zbójecki kulig można urozmaicić wieloma atrakcjami, które na długo pozostaną w waszej pamięci! Na imprezach z ogniskiem dodatkowo zapewniamy gorącą herbatkę z cytryną i z rumem, pieczywo, naczynia jednorazowe.

 

8844b

Organizowane przez nas kuligi mogą polegać na przejażdżce w saniach, bryczką lub wozem drabiniastym. Mogą również być wzbogacone o inne atrakcje, których uniesposób wymienić. Są nimi m.in. zbójecka biesiada w bacówce, góralskiej karczmie lub szałasie, ognisko z pieczeniem kiełbasek, występ kapeli góralskiej Karpackie Zbóje www.karpackiezboje.pl , nocny kulig z fakłami (pochodniami) i wiele innych. Nasze góralskie kuligi wyróżniają się tym, że mamy przygotowane bezpieczne i malownicze trasy, biegnące najczęściej dolinami beskidzkimi, wśród ośnieżonych świerków i buków, które w dawnych czasach tworzyły wielką puszczę karpacką.

Nasze kuligi mają charakter rozrywkowy jak również edukacyjny, ponieważ obsługiwane są przez rdzennych górali w przepięknych i barwnych strojach góralskich (górali z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, ze Śląska Cieszyńskiego jak i Babiogórców). Grupie turystów może towarzyszyć gawędziarz, multiinstrumentalista, który nauczy gry na unikatowych instrumentach pasterskich (trombicie, rogu myśliwskim, złóbcokach, gęślach, dudach, fujarce pasterskiej, pile, liściu itp.), opowie o tradycjach pasterskich terenu Beskidów.

Podczas góralskich kuligów zapewniamy jedynie wędliny, mięso z tradycyjnych, lokalnych masarni – nigdy z supermarketu! Dużym powodzeniem cieszą się swojskie grillowane góralskie sery wołoskie (bunc, oscypek, redykołka, żyntyca). Smakowity jest również swojski chleb pieczony nieprzerwanie w Żywcu przez 125 lat – którym zajadał się sam Marszałek Józef Piłsudski przebywając w Żywcu w roku 1934. Nie możemy zapomnieć o swojskim smalcu ze skwarkami i ogórkach kiszonych w dębowych bekach. Mają Państwo pewność, że najecie się do syta - świeżego, swojskiego beskidzkiego jadła!

DSC 0662

Wielkim atutem miejsc, gdzie organizujemy kuligi jest także beskidzki, górski klimat, nasycony żywicą ze świerków, krystalicznie czyste powietrze, doskonały mikroklimat. Tutaj turyści czują się jak w sanatorium! Pobyt na łonie natury daje radość życia, zdrowie i odporność! Nasze kuligi są bardzo oryginalne, bo zawierają w sobie bardzo często również krótką górską wędrówkę, na poprawienie kondycji psycho – fizycznej! Na specjalne życzenie goście mogą siedzieć na sianie, nazbierać opału, samodzielnie rozpalić ognisko – w dobie XXI wieku – to duża atrakcja!

Najlepszym sposobem na stworzenie układów koleżeńskich, oraz poprawienie wydajności i atmosfery w każdej Firmie są imprezy integracyjne. Często nasze kuligi odbywają się przy okazji różnego rodzaju szkoleń i konferencji. Działania integracyjne uczą wzajemnego zaufania i pracy w grupie, determinują liderów, tworzą układy koleżeńskie. To też sposób na wykształcenie wydajniejszych pracowników. Góralskie kuligi i ogniska integrują ludzi, dają wiele radości, a ludzie stają się sobie bardziej bliscy, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Często nasze kuligi kończą się tym, że za rok organizujemy góralskie weselicho, gdyż ludzie którzy poznali się na naszych kuligach spodobali się sobie na tyle, aby zdecydowali się na małżeństwo! I wtedy organizujemy im góralskie wesele i przewóz pary młodej góralską bryczką w zaprzęgu.

DSC 0632

Proponujemy Państwu zbójnicką oprawę muzyczną na różnego rodzaju uroczystościach, imprezach integracyjnych, piknikach firmowych.

Życie zbójnika pełne jest niebezpieczeństw, ale i uroków. Temperament góralski, umiłowanie wolności i swobody, niechęć do podporządkowania się normom społecznym oraz skłonność do licznych wędrówek przyczyniły się do tego, że wielu mieszkańców karpackich wiosek wybrało taki sposób na życie. Zbójnicy cieszący się uznaniem ludu góralskiego uosabiają: siłę, zręczność, przebiegłość, spryt, wykształcenie, mądrość, strojność, urodziwość, wspaniałomyślność oraz pobożność. Zbójnicy zabierają bogatym a dają ubogim, wstawiają się za ludźmi pokrzywdzonymi i rekompensują im wyrządzone zło, poskramiają gnębicieli ludzi biednych i słabych. Kto chce otrzymać miejsce w zbójnickiej kompanii musi odznaczać się wyjątkową odwagą, sprawnością fizyczną i wiedzą podczas organizowanych przez kapelę góralską Karpackie Zbóje zabaw integracyjnych. Każdy z biesiadników musi także dotrzymywać danego słowa i zgodnie działać w grupie – od tego zależało powodzenie akcji i bezpieczeństwo całej zbójnickiej bandy. Zapraszamy do skorzystania z naszej zbójnickiej oferty!

 Przedstawiamy bardziej szczegółowe programy zbójnickich imprez

Kapela góralska Karpackie Zbóje www.goralomania.pl powstała aby przedstawić Państwu tradycje, obyczaje, kulturę zbójników karpackich, którzy grasowali nieprzerwanie przez 400 lat na całym łuku Karpat. Nasze zbójnickie programy są drobiazgowo dopracowane i ukazują tajniki zbójeckiej tradycji. Organizujemy imprezy zwłaszcza na terenie Beskidów, które wyrosły na stolicę zbójnictwa karpackiego, jednak jest możliwość dojazdu naszej kapeli w dowolne miejsce w kraju. Nasza kapela zajmuje się organizacją imprez zbójnickich, spotkań integracyjnych, kuligów, ognisk i góralskich zabaw. W skład zespołu wchodzi: kapela góralska, gawędziarz – multiinstrumentalista www.gawedziarz.eu, zespół taneczno-śpiewający, harnaś zespołu - wodzirej. Jeśli chcesz ugościć pracowników swojej firmy lub masz wspaniałych gości zagranicznych zadzwoń do nas i zamów zbójnicki event!

 Kapela góralska „Karpackie Zbóje”

Występ naszej kapeli to unikatowe połączenie żywej góralskiej muzyki, świetnego góralskiego humoru, interaktywnej zabawy przy konkursach zbójeckich oraz nauki tańców góralskich typu hajduk czy zbójnicki. Całość zabawy prowadzona jest  przez bacę gawędziarza - moderatora imprezy. Podczas naszych zbójnickich imprez przewidziane są różnego rodzaju gry, zabawy, konkursy na zbójecką nutę. Dla najbardziej aktywnych uczestników przewidziane są zbójnickie gadżety oraz pamiątki regionalne promujące Szlak Zbójników Karpackich.

060Jacenty Ignatowicz

Zbójnicka oprawa imprez

Nasza zbójecka działalność polega na janosikowej  oprawie imprez. Jeśli chcą Państwo zorganizować unikatowy event o tematyce góralskiej, zbójnickiej to serdecznie zapraszamy do współpracy. Uszyjemy zbójnicki event na miarę Waszych oczekiwań. Specjalnie dla Was napiszemy zbójnicki scenariusz, skalkulujemy odpowiednio imprezę, dopasujemy wszystkie części składowe imprezy, tak by byli Państwo maksymalnie usatysfakcjonowani. Pięknie Was powitamy – iście po zbójnicku i do góralskiej zabawy zaprosimy. Nasz góralski wodzirej zaprowadzi Państwa do stołu zastawionego zbójnickimi smakołykami, a kapela zagra Wam coś ładnego „do kotleta”. Zobaczycie góralskie tańce, posłuchacie zbójnickich gawęd. Chętni wezmą udział w janosikowych konkursach i dostaną góralskie upominki promujące Szlak Zbójników Karpackich. Poczujecie prawdziwą atmosferę gór i poznacie co to gościnność góralska. Zapewnimy Państwu wspaniałą zabawę i niezapomniane przeżycia. Polecamy organizację profesjonalnego napadu zbójnickiego www.napadyzbojnickie.pl Gwarantujemy wysoki poziom naszych usług i niezapomniane wrażenia.

Zbójeckie śpiewanie

Występ kapeli góralskiej z gawędziarzem, multiinstruemtalistą (tradycyjne instrumenty ludowe: skrzypce, złóbcoki, gęśle, multanki, kontrabas, fujarka pasterska, róg myśliwski, trombita, zbójnicka piła do gry - 5 muzyków + gawędziarz). Podczas tej imprezy zademonstrujemy wiele przyśpiewek zbójnickich z regionu Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego jak również ze Śląska Cieszyńskiego oraz Orawy, Spisza i Podhala. Piosenki i przyśpiewki zbójnickie zaprezentujemy Państwu w pierwotnym brzmieniu.  To unikatowa propozycja dla pasjonatów zbójeckiego śpiewania i dobrej góralskie zabawy z przytupem. Hej!

800x600mAUTOcWHITE

Biesiada zbójecka

Impreza góralska, która może być zorganizowana w dowolnym miejscu (karczmie, hotelu). Biesiada Zbójecka to program w wykonaniu zespołu w składzie: 4 muzyków + gawędziarz – multiinstrumentalista + wodzirej (dwoje skrzypiec, akordeon i kontrabas). Podczas biesiady prezentowana jest muzyka i śpiew górali karpackich. W poszczególnych blokach oprócz muzyki Karpackie Zbóje zapraszają biesiadników do śmiesznych konkursów oraz góralskich zabaw i tańców. Podczas zbójeckiej biesiady przewidziana jest nauka tańców góralskich takich jak (zbójnicki, hajduk, obyrtka, koń, siustany). Będą Państwo mogli poskakać przez kapelusz lub ciupagę harnasia i nauczyć się poszczególnych figur tańców góralskich, które nie należą do łatwych, zaliczane są bowiem do tańców orężnych. Poszczególne utwory muzyczne przedzielone są harnasiowymi kawałami, zbójeckimi anegdotami i góralskimi dialogami. Całość imprezy spojona jest przez dynamiczne prowadzenie wodzireja – bacę Tomka. Podczas biesiady zbójeckiej organizujemy konkursy wiedzy o zbójnickie karpackim i o górach z atrakcyjnymi nagrodami promującymi Szlak Zbójników Karpackich. Oprócz konkursów wiedzy, podczas zbójeckiej biesiady zorganizujemy wybory najśwarniyjsej lubaski Hanki i zbójnicka Janicka, jak również zorganizujemy konkurs na najgłośniejszy gwizd. Na zakończenie biesiady odbywa się uroczyste pasowanie na zbójnika, odśpiewanie hymnu górali karpackich oraz wręczenie pamiątkowych zbójeckich glejtów, certyfikatów i dyplomów. Koniec imprezy może być również zwieńczony jajcarskim chrztem zbójeckim.

Biesiada góralska

Kapela Karpackie Zbóje www.karpackiezboje.pl wyspecjalizowała się w prowadzeniu dynamicznych, pełnych humoru biesiad góralskich podczas których, bawi muzyką, tańcem, góralskimi konkursami i przeplata to wszystko góralskim humorem serwowanym przez wodzireja Janosika. Podczas imprezy organizujemy konkursy wiedzy o góralszczyźnie z atrakcyjnymi nagrodami promującymi Szlak Zbójników Karpackich. Dodatkowym elementem jest możliwość zamówienia gawędziarza – multiinstrumentalisty, który uświetni biesiadę zbójeckimi opowieściami, legendami i ciekawostkami z życia zbójników. W repertuarze gawędziarza znajdują się również kawały góralskie. Biesiady góralskie cieszą się ogromnym powodzeniem i żywym zainteresowaniem publiczności.

150Jacenty Ignatowicz

Catering zbójnicki

Obsługujemy imprezy, festyny, targi, jarmarki, galerie, festiwale w kraju i za granicą. Posiadamy własne profesjonalne stoiska wykonane w stylu góralskim. Podczas imprez jesteśmy ubrani w stroje regionalne, często też towarzyszy nam kapela góralska i Jacenty Ignatowicz – gawędziarz multiinstrumentalista, który potrafi rozbawić do łez każdego z zacnych Gości. Posiadamy w swojej zbójeckiej ofercie cateringowej sery góralskie, oscypek, certyfikowany ze spółdzielni gazdowskiej z Koniakowa. Posiadamy też swojskie wyroby bez konserwantów sprzedawane na wynos: kwaśnica na baraninie, barszcz, żurek, pierogi, uszka, krokiety, bigos, kapusta z grzybami, góralskie wędliny tradycyjne bez konserwantów. Zapraszamy do współpracy smakoszów zbójeckich przysmaków. Serdecznie zapraszamy na naszą stronę www.goralskicatering.pl

Zbójnickie gotowanie

Podczas zbójnickiego gotowania oferujemy pieczone jagnięta, baraninę, żeberka na mioduli, bigos, oscypki z grilla zawijane w boczku, kite pieczoną z kapustą, pieczone ziemniaki z bryndzą itp. Wszystkie potrawy przyrządzamy na bieżąco. Imprezie towarzyszy na życzenie kapela góralska „Karpackie Zbóje” i dodatkowo istnieje możliwość organizacji  napadu zbójnickiego. Drugą opcją jest przygotowanie potraw wraz z uczestnikami oraz wspólne gotowanie np. zbójnickiej kwaśnicy, dań w kotle i innych ciekawych potraw. Harnaś biesiaduje ze swoimi kompanami i namawia współbiesiadników aby dali popróbować zbójeckich przysmaków, a zbójnicy jak prawdziwi gazdowie proponują gościom naukę przyrządzania zbójeckiego jadła, aby zadowolić zgłodniałego zbója. Zaczyna się góralska zabawa! Karmimy obficie, regionalnie smacznie i zdrowo. Dysponujemy potężnymi patelniami i wielkimi kotłami w których możemy uwarzyć praktycznie wszystko. Nad paleniskiem rozpalimy watrę, a publiczność pomoże nam w przygotowaniu zbójnickiego jadła. Każdy z uczestników zbójnickiego gotowania otrzyma od naszej kapeli specjalną zapaskę i odpowiednie składniki do pokrojenia. Gdy już składniki będą odpowiednio przygotowane, w odpowiednich proporcjach harnaś wrzuca je do wielkiego gotującego się kotła pod którym pali się góralska watra. Każdy musi uważać na to co robi i musi się postarać, ponieważ oko harnasia jest bardzo bystre. Wszyscy uczestnicy zbójnickiego gotowania muszą się mocno natrudzić by kwaśnica była dobrze przyrządzona i smaczna. Harnaś który jest jednocześnie szefem kuchni degustuje kwaśnicę i wybiera spośród uczestników gotowania jednego zwycięzcę, który dostaje piękną pamiątkę regionalną promującą Szlak Zbójników Karpackich. „Piyknie pytomy na zbójeckie gotowanie z Karpackimi Zbójami”. Hej!

Proćpokowe śpasy

Podczas imprezy „Proćpokowe śpasy” w programie znajdą się następujące elementy: zbójecka witacka zacnych gości (przywitanie zbójecką miodulą), zbójnicki poczęstunek, zbójnicki program animacyjny: nauka zbójnickich figur popisowych góralskich (hajduk, zbójnicki), turniej cięcia drzewa, motanie wełny na czas, obieranie ziemniaków na czas, wbijanie gwoździ na czas do pieńka, quiz znajomości gwary góralskiej, nauka góralskiej i zbójnickiej piosenki, wspólne śpiewanie zbójnickich i góralskich przyśpiewek, taniec z góralami, hulanki i swawole, przeciąganie liny, strzelanie z bata, góralskie konkurencje Harnaś Strong Man, pokaz tańca zbójnickiego, góralska "Chusteczka Haftowana", góralskie przypowieści, góralskie i zbójnickie kawały, nauka picia po góralsku, siła węchu - (rozpoznawanie serów góralskich i herbaty góralskiej), zbójecko narta (próba grupowa przy użyciu jednej narty), konkurencja grupowa z użyciem zbójeckiej okowitki, zbójnicka strawa- czyli jedzenie na czas jabłka zanurzonego w miednicy pełnej wody, „zbójnicki chrzest”, czyli golenie w dybach, wybór najśwarniejsej gaździnki wieczoru, bieg z Maryną na rękach z uśmiechem na czas. Dla wygranych drużyn przewidywane są zbójnickie gadżety promujące Szlak Zbójników Karpackich.

800x600mAUTOcWHITE6

Karpackie Zbóje na weselisku

Wesoły program artystyczny obejmuje pieśni weselne górali beskidzkich i podhalańskich, tradycyjne zabawy góralskie i zbójeckie, pieśni biesiadne, śpiew, weselne przyśpiewki, taniec oraz góralski humor. Istnieje możliwość przeprowadzenia weselnych oczepin, zabaw, konkursów tanecznych i zręcznościowych. Istnieje też możliwość występu na uroczystości ślubnej. Jeśli jeszcze do tej pory nie byliście na weselu góralskim, to właśnie trafiła się niesamowita okazja, aby zobaczyć na żywo! Dopełnieniem zabawy na góralskim weselisku jest złożenie przysięgi zbójeckiej przed Harnasiem i jego zbójnikami. Nie tylko swojemu chłopu i swojej gaździnce będziecie musieli przysięgać wierność! Hej! Doskonałe janosikowe śpasy zapewnią Gościom zbójnicy i góralki z kapeli góralskiej Karpackie Zbóje.

Zbójnickie kolędowanie

Kapela Karpackie Zbóje www.goralomania.pl przygotowała wyjątkową świąteczną ofertę. W programie świątecznym zagramy i zaśpiewamy dla Państwa nastrojowe góralskie pastorałki i piękne polskie i góralskie kolędy. Całość wzbogacona jest opowieściami i legendami o zbójnikach i góralskich zwyczajach wigilijnych. Istnieje możliwość zamówienia Dziadów Żywieckich (przebierańców zwiastujących szczęście i powodzenie w zbliżającym się Nowym Roku). Oferta ta skierowana jest dla grup zorganizowanych, pracowników firm i może odbyć się w jednej z naszych zaprzyjaźnionych karczm góralskich, które z okazji świąt przystrojone są pięknymi regionalnymi ozdobami świątecznymi, co tworzy niezapomniany, uroczysty klimat.

Kuligi z napadem zbójnickim

Mnóstwo białego puchu, piękne górskie krajobrazy, mróz, dzwonki, palące się pochodnie i wielkie góralskie sanie z sympatycznym woźnicą to coś o czym marzą wszystkie Cepry. Trasę i czas kuligu ustalamy zawsze wcześniej. Z reguły standardowy zbójecki kulig trwa ok. 1, 5 godziny. Pełna uroku malownicza przejażdżka saniami lub wozami drabiniastymi po zbójeckich bezdrożach w Beskidach, Pieninach i na Podhalu. Wszyscy goście na samym początku zostają przywitani przez harnasia ze Szlaku Zbójników Karpackich. Uczestnikom kuligu (białego lub zielonego) towarzyszy kapela góralska „Karpackie Zbóje”. Podczas kuligu planowane jest ognisko (zbójecka watra), poczęstunek (zbójnicki catering: smakowite zbójeckie przysmaki i coś na pokrzepienie – czyli Janosikowa Palenka, grzane wino, herbata po góralsku). Integralną częścią kuligu jest profesjonalny napad zbójnicki na uczestników kuligu. To coś idealnego dla miłośników silnych wrażeń. Napad możemy zorganizować na jadący kulig lub w trakcie biesiady pod góralską wiatą. Zbójnicki kulig jest idealną propozycją dla grup zorganizowanych, firmowych, szkoleniowych. Na kuligu zapewnimy Państwu miłą atmosferę, niezapomniane przeżycia, góralski humor, gry, zabawy i góralskie konkursy, takie jak: picie zbójnickiej okowitki na czas z drewnianej narty, wbijanie gwoździ do pieńka, zbójecki pokaz siły – czyli przenoszenie na czas pni drewna. Za uchwyty posłużą wbite w pień janosikowe ciupagi, siłowanie na rękę, picie piwa na czas, cięcie piłą „twoja – moja”, „zbójnicki nochal”  - czyli kto rozpozna śmierdzącą redykołkę i herbatę ze zbójecką bombą, rzut podkową. Podczas zbójnickiego kuligu śpiewamy góralskie piosenki (każdy z Państwa otrzyma na pamiątkę unikalny śpiewnik zbójnickich piosenek i przyśpiewek, takich jak m.in.: "Hej bystro woda" , „W murowanej piwnicy”, "Góralu czy ci nie żal". Dla najbardziej aktywnych uczestników są przewidziane regionalne nagrody rzeczowe, promujące Szlak Zbójników Karpackich. Zapraszamy na naszą stronę www.napadyzbojnickie.pl

800x600mAUTOcWHITEhj

Warsztaty sztuki ludowej

Organizacja góralskich warsztatów dla dzieci i dorosłych prezentujących twórczość górali z Beskidów, Orawy, Podhala i Spisza. W programie: wykonywanie ozdób choinkowych, gwiazd kolędniczych, pisanek wielkanocnych, wielkanocnych palm, nauka koronczarstwa, rzeźbiarstwa, malarstwa na szkle, kwiatów z bibuły. Gwarantujemy dobrą zabawę oraz miłe wspomnienia.

Ze zbójnikiem w góry

Wyprawa górska z przewodnikiem turystycznym www.karpackigazda.pl  (beskidzkim, tatrzańskim). Przewodnikowi towarzyszyć może muzykant oraz gawędziarz. Podczas górskiej wyprawy turyści otrzymają solidną dawkę wiedzy o góralszczyźnie, etnografii, zwyczajach, obyczajach, tradycji zbójeckich, topografii terenu i innych ciekawostkach. Na uczestników wyprawy górskiej czai się niebezpieczeństwo - napad słynnej bandy zbójeckiej Kroćpoka. Po perypetiach ze zbójnikami uczestnicy udają się do górskiego schroniska na zbójnickie jadło i dobrą zbójnicką okowitkę przy dźwiękach kapeli góralskiej „Karpackie Zbóje”.

800x600mAUTOcWHITEiiii

Zbójnik konferansjer

Jeśli organizujecie Państwo dni miasta, konferencje, targi lub jakikolwiek inny event i chcielibyście, aby prowadzący mówił gwarą, był dowcipny, opowiadał zbójnickie kawały i nieszablonowo prowadził imprezę to zapraszamy do skorzystania z usług wodzireja – zbójnika. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie szeroko pojętą góralszczyzną. Tematyka góralska i zbójnicka są obecnie w modzie. Występ artystyczny prowadzony jest rodzimą gwarą i okraszony jest humorem góralskim. Konferansjer jest jednocześnie wodzirejem, gawędziarzem, a dodatkowo ma na sobie oryginalny strój góralski lub zbójnicki mundur. Zapraszamy Państwa do skorzystania z usług naszych niepowtarzalnych góralskich konferansjerów.

Poznajmy magię gór

Program ten prowadzony jest przez doświadczonych przewodników beskidzkich i tatrzańskich i adresowany jest zwłaszcza do szkół i innych placówek edukacyjnych na terenie całego kraju. Uczestnictwo w zajęciach pozwoli każdemu uczestnikowi zaznajomić się radzeniem sobie w trudnych sytuacjach w górach. Wraz z przewodnikami górskimi, instruktorami narciarstwa, ratownikami medycznymi, GOPRowcami i TOPRoprowcami, taternikami i eksploratorami jaskiń dowiecie się Państwo m.in. jakie niebezpieczeństwa czyhają na turystów w górach (np. lawiny), jak dynamiczna jest pogoda w górach, jakich reguł i zasad przestrzegać, aby bezpiecznie przejść wyznaczony szlak turystyczny, jak orientować mapę, jak korzystać z kompasu oraz jakiego sprzętu używać w górach i w co się ubrać.

800x600mAUTOcWHITEjgy

Napad zbójnicki

Na grupę turystów udającą się na góralskie posiady przy Janosikowym Wąwozie napada banda groźnych zbójników. Wataha zbójników zaskakuje grupę, dookoła słychać wystrzały. Okazuje się, że teren na który weszli chroniony jest przez janosikowe prawo. Turyści są w potrzasku. Mają do wyboru tylko dwa warianty. Karpackie Zbóje każą grupie decydować. Albo zostaną pojmani i uwięzieni w jaskini zbója Madeja, albo zdecydują się na przystąpienie do zbójeckiej bursy, pod warunkiem, że zdadzą bardzo trudne zbójeckie egzaminy, takie jak m.in. zawody na zbójeckich nartach,  spacer drwala, siłowanie się na rękę z Janosikiem, rzut pniockiem na odległość, walka na harnasiowe ciupagi i wiele innych. Po krótkim zbójeckim przywitaniu następuje pokaz tańca zbójnickiego i rozpoczęcie śpasów, do których przybyli będą zapraszani. Harnaś prowadząc całą imprezę będzie mówił gawędy i kawały. Uczestnicy będą musieli wykazać się w czasie różnych zadań: siłą, odwagą, sprytem oraz dobrym humorem. Herszt bandy Karpackie Zbóje wybiera kilka osób z grupy, które będą musiały przystąpić do zbójeckich konkurencji. Jak osoby te zdadzą janosikowe próby – przeżyją. Jeśli nie to… Napad zbójnicki jesteśmy w stanie przeprowadzić w plenerze, podczas kuligu lub w karczmie góralskiej. Gwarantujemy wyśmienitą zabawę przy muzyce góralskiej wraz z parami tanecznymi. Na zakończenie uczestnicy zostaną pasowani na zbójników. Każdy dostanie zbójecki certyfikat oraz zbójnickie gadżety. Jest też możliwość zamówienia profesjonalnego kamerzysty, który wręczy pamiątkową płytę CD i DVD ze zbójnickiego napadu. Polecamy odwiedzenie naszej strony www.napadyzbojnickie.pl

800x600mAUTOcWHITEeeeeeeeee

Góralskie śnieżne zwyrtki ze Zbójnikami

Życie zbójnika pełne jest niebezpieczeństw, ale i uroków. Temperament góralski, umiłowanie wolności i swobody, niechęć do podporządkowania się normom społecznym oraz skłonność do licznych wędrówek przyczyniły się do tego, że wielu mieszkańców karpackich wiosek wybrało taki sposób na życie. Zbójnicy cieszący się uznaniem ludu góralskiego uosabiają: siłę, zręczność, przebiegłość, spryt, wykształcenie, mądrość, strojność, urodziwość, wspaniałomyślność oraz pobożność. Zbójnicy zabierają bogatym a dają ubogim, wstawiają się za ludźmi pokrzywdzonymi i rekompensują im wyrządzone zło, poskramiają gnębicieli ludzi biednych i słabych. Kto chce otrzymać miejsce w zbójnickiej kompanii musi odznaczać się wyjątkową odwagą, sprawnością fizyczną i wiedzą. Musi także dotrzymywać danego słowa i zgodnie działać w grupie – od tego zależało powodzenie akcji i bezpieczeństwo całej zbójnickiej bandy.

Po przybyciu zacnych Gości następuje zbójecka witacka za pomocą zbójeckich metod! Przywitamy Was ciupagami, palicami, zbójeckimi pistolcami, hrabiowskim ukłonem, wysokoprocentową palenką oraz góralską muzyką. Po przywitaniu trza by coś wrzucić na ruszt, abyście siłę mieli na dalsze zbójnickie spasy! Aby się Wam nie nudziło, harnaś Zbójnickiego Szlaku cosika opowie, kapela góralska Karpackie Zbóje www.karpackiezboje.pl zagro na zbójecką nutę, a nase frajerki wezmą w tany nażartych panocków!

Potem nastąpią zbójeckie zadania na śniegu na dętce od traktora, na worku z sianem, dupoślizgach, zbójecki biathlon z bieganiem i strzelaniem z wiatrówek, lepienie bałwana na czas, bitwa na śnieżki, budowa fortec śnieżnych, turlanie bab w zaspach śniegowych itp. Przez cały czas trwania imprezy pali się zbójecka watra, a muzyka beskidzka sobie gro! Hej!Cały czas będzie możliwość pieczenia kiełbasek, popijania zbójnickiej okowitki, winka grzanego albo góralskiej herbaty z prądem. Na koniec wyłonimy zwycięzców zbójeckich śpasów. Nagrodą będzie baniocek zbójeckiej gorzałki! Na końcu nastapi również pasowanie na zbójników i frajerki i wręczenie zbójnickich glejtów bezpieczeństwa! Hej!

Za udział w zbójeckich zabawach integracyjnych są przewidziane zbójnickie gadżety, nagrody w postaci pamiątek regionalnych oraz zbójnicki dukat – na szczęście! Niniejszy program może ulec modyfikacji w zależności od oczekiwań.

800x600mAUTOcWHITEjklh

Zimowa impreza zbójnika Proćpoka

Na samiućkim pocątecku grupa przyjeżdża bryckami w janosikową dolinke. Do powozów zbójnicy z kapeli góralskiej Karpackie Zbóje www.karpackiezboje.pl rozdają zacnym gościom góralski poczęstunek: oscypki, redykołki, wiejską kiełbaskę, gorzałeczkę zbójecką. W pewnym momencie kulig się zatrzymuje, bo woźnica pomylił droge. Grupa zastanawia się co bydzie dalej! Po pewnym czasie podbiega do kuligu zbójnicka frajerka, która poprowadzi gości do zbójnickiego siedziska. Syćka kupą idą za nią. A co się w tych leśnych ostępach wydarzy, tego prawa ni mo wiedzieć nikt!

W zbójnickich kniejach czają się już Karpackie Zbóje, które naskocą na zbłąkanych gości, postrzelają troske, sponiewierają co nieco, linami zwiążą, piniezy zażądają, ściupecke krewki utocą a żywo! Wszyscy i każdy z osobna doprowadzeni będą przez Kwicoła i Pyzdrę przed oblicze samego harnasia Janosika! Teroz zartów ni mo! Harnaś sądzić będzie wszyćkich, on im wydo sprawiedliwy wyrok, ale dopiero po zbójeckich konkurencjach, które są tajemnicą. Gdy się naucycie zbójnickiego, góralskich przyśpiewek i gwary po nasypu, jak pokonacie wszystkie konkurencyje to Wos wolnych puścimy!

Jak zadania syćkie grupa wykona, razem popijemy gorzałki, uherskiego winka i grzanego piwa! Hej! Jak grupa wkupi się w łaskę harnasia to takie góralskie rarytasy jak Pieceń Proćpoka dostanie, bo burcy w brzuskach że hej! Po tych skomplikowanych konkurencjach harnaś wyłoni zwycięską drużynę, a w nagrodę bydzie baniocek zbójeckiej palinki! Przez cały czas trwania zbójeckich zmagań jest możliwość poczęstunku: swojski chleb ze smalcem, ogórek kiszony, herbata z zielin i na przepitkę gorzołecka. Do poczęstunku przy wspólnej watrze zagra Wam kapela góralska Karpackie Zbóje www.karpackiezboje.pl A jak muzyka gro, to i potańczyć będzie można!

Razem my zbójnicy i Wy – cepry bydymy się bawić, tońcyć, dokonywać góralskich akrobacji, bydom hulanki i swawole, kapke pośpiewony, spróbujemy zbójnickiego zatańcować. Na końcu – przy pasowaniu na zbójnika i frajerkę rozdamy zbójnickie dyplomy i zbójnickie gadżety.

DSC02977

„Janosikowa próba” - gra terenowa z niespodziankami + zbójnicka biesiada regionalnej w karczmie

Impreza przeznaczona jest dla grupy od 10 do 200 osób. Czas trwania od 2 godzin do 6 godzin w zależności od ilości osób i wolnego do zagospodarowania czasu.

Uczestnicy zostają podzieleni na zespoły tworzące bandy kandydatów na zbójników. Każdy zespół wybiera swojego Harnasia i z mapą wyrusza na Zbójnicki Szlak, aby odbyć janosikową próbę. Aby każdy z członków bandy mógł zostać zbójnikiem, cały odział powinien przejść wyznaczoną trasę „Janosikowej próby”, zdobyć na punktach „Janosikowe sprawności” a przede wszystkim wykazać się jednością bandy, zespołowym działaniem i góralską zaradnością. Każdy z zespołów zostaje wyposażony w mapę terenu zbójowania z oznaczonymi punktami kontrolnymi. Zadaniem każdego z zespołów jest zaliczenie wszystkich punktów kontrolnych. Każda zbójecka banda zalicza następujące punkty:

 1.Zbójnicki tor przeszkód - cała banda zostaje wyposażona w profesjonalny sprzęt oraz wszystkie zabezpieczenia (uprzęże wspinaczkowe, lonża, karabinki) i przechodzi tor przeszkód składający się między innymi:

 a)pajęczej sieci - siatka rozłożona między drzewami którą zbójnik wspina się do góry;

 b)zbójnickiego mostu - na wysokości ponad 4 metry zawieszone są równolegle dwie długie liny. Na rozciągniętej dolnej linie należy przejść pewien odcinek utrzymując równowagę przy pomocy liny wiszącej ponad nią;

 

2.Próba bacioka - część zespołu za pomocą specjalnie przygotowanego systemu lin podciąga na linie do góry jednego z uczestników i trzyma go w powietrzu, w tym czasie druga część zespołu przesuwa reprezentanta liną w poziomie, następnie opuszczają go bardzo powoli, tak aby trafić w wyznaczony punkt tj. ubrać baciki; 

 

DSC 3230

3.Ekstremalny zjazd - tzw. tyrolka - kandydat na zbójnika wyposażony w kask i uprząż, pod okiem instruktora wykonuje ekstremalny zjazd na zawieszonej poziomo linie ze zbójnickiej skarpy;

 

4.Góralski Indiana Jones - kandydaci na zbójników muszą przedostać się na drugą stronę przepaści - jedyną drogą jest skonstruowany z lin i drewna, trzęsący się most (a la Indiana Jones) Grupa za pomocą uprzęży wspinaczkowych przeprawia się na drugą stronę przepaści;

 

5.Zbójnickie sanie (budowanie sań) - zadaniem bandy jest konstruktywne myślenie - za pomocą rekwizytów (belki, liny) mają za zadanie skonstruowanie sań, którymi następnie muszą przetransportować rannego członka zespołu;

 

6.Zbójnickie pole minowe - grupa próbuje przedostać się przez zaminowany teren, wybiera reprezentanta, który ma przejść pole minowe, jest to obszar, w którym zbójnik porusza się z zawiązanymi oczami po wytyczonej trasie, tak aby nie poruszyć zaczarowanego dzwoneczka, który może go spalić. Zbójnik ma pełne zaufanie do grupy gdyż, to ona kierując go głosem umożliwia mu przejście próby;

 

7.Inne zbójeckie zadania: układanie siana, toczenie beczki, grupowa jazda na nartach gigantach, magiczny trójkąt, rzeka kwasu, rżnięcie pnia, strzelania z łuku, łowienie rybek i wiele innych.

Po zaliczeniu wszystkich punktów wszyscy uczestnicy zabawy spotykają się w umówionym miejscu, odbywa się podsumowanie zabawy, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom. Imprezy obsługiwane są przez profesjonalnych instruktorów z grona przewodników górskich, ratowników GOPR, instruktorów PZN i PZA. W czasie imprezy zbójnicki posiłek zapewniamy zbójnicki catering. Wieczorem biesiada regionalna w karczmie w iście góralskim smaku z napadem zbójnickiej bandy.

DSC02988

Spotkanie z Józkiem Zwyczajnym – Kosmicznym góralem podczas kuligu

 

Spotkanie z Józefem – kosmicznym góralem to niesamowite przeżycie. Filozof zaprosi swoich gości na pięknie rzeźbiony fotel i prosi o niewiele, bo jedynie o kilka chwil, które każdy z nas powinien poświęcić samemu sobie. „Usiądź i zamknij oczy, odpocznij” - mówi z niezmąconą radością w oczach i pogodą ducha góralski prorok? Szaman? Artysta? Drewniane Anioły pomachają do Ciebie drewnianymi skrzydłami, obdzielą cię swoim ciepłem i mocą. Kolorowe barwy przestrzeni pełnej kwiatów zatańczą wokół Ciebie gdyż jesteś w Centrum… centrum piramidy, centrum Wszechświata. I tylko musisz w to uwierzyć, musisz wiedzieć, że jesteś jedyny, niepowtarzalny i wyjątkowy.


Zapraszamy w Beskidy zimą!

Zespół Zbójnickie Group

Rezerwacja: 609 789 879, 33 475 96 52

www.zbojnickie.pl 

<<wstecz

 


Nawigacja:  

Na naszych stronach stosujemy pliki cookies oraz przetwarzamy Twoje dane osobowe.

Zanim wejdziesz na naszą stronę, zapoznaj się proszę z następującymi informacjami. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

POLITYKA PRYWATNOŚCI FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych 

KTO JEST ADMINISTRATOREM MOICH DANYCH OSOBOWYCH?

Administratorem Państwa danych osobowych jest firma ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI z siedzibą w Żywcu kod pocztowy 34-300, ul. Jana III Sobieskiego 7 NIP: 553 230 63 40 zwane dalej ZBÓJNICKI SZLAK

Z administratorem ochrony danych można skontaktować się pocztą elektroniczną pod adresem e-mail kontakt@zbojnickie.pl lub pocztą tradycyjną pisząc na adres: Administrator Ochrony Danych, Zbójnicki Szlak Leszek Młodzianowski, ul. Jana III Sobieskiego 7

JAKIE DANE PRZETWARZAMY?

Państwa dane osobowe które są niezbędne do wykonania umowy lub podjęcia działań na Państwa życzenie przed zawarciem umowy takie jak:

 • dane teleadresowe,
 • imiona i nazwiska oraz daty urodzenia osób wyjeżdżających
 • numery telefonów,
 • numery paszportów przy wyjazdach do Państw nienależących do Unii Europejskiej,
 • adresy e-mail oraz adres IP,
 • historię odbytych podróży,

W JAMIM CELU I NA JAKIEJ PODSTAWIE PRZETWARZAMY DANE OSOBOWE?

Państwa powyższe dane osobowe pozyskane w związku z przygotowaniem do zawarcia umowy lub zawarciem umowy będą przetwarzane w celach:

 1. zawarcia i wykonania umowy o usługi, w tym zapewnienia poprawnej jakości usług turystycznych (podstawa prawna – art. 6 ust. 1 lit b RODO) – „wykonanie umowy”,
 2. wykonania ciążących na naszej firmie obowiązków prawnych, np. wystawiania i przechowywania faktur czy udzielania odpowiedzi na reklamacje (podstawa prawna – art. 6 ust. 1 lit c RODO) – „obowiązek prawny”,
 3. dochodzenia roszczeń wynikających z umowy (podstawa prawna – art. 6 ust. 1 lit. f RODO) – „prawnie uzasadniony interes”,
 4. marketingu usług własnych w trakcie trwania umowy (podstawa prawna – art. 6 ust. 1 lit. f RODO) – „prawnie uzasadniony interes”, marketingowych, w przypadku wyrażenia przez Państwa zgody na wykorzystanie danych w tym celu (podstawa prawna – art. 6 ust. 1 lit a RODO) – „zgoda”.

KTO MOŻE BYĆ ODBIORCĄ TWOICH DANYCH OSOBOWYCH?

Państwa dane osobowe mogą być przekazywane tylko i wyłącznie kontrahentom i partnerom ZBÓJNICKI SZLAK biorącym udział w realizacji zawartej przez Państwo Umowy o uczestnictwo w imprezie turystycznej, takim jak:

 • hotele i inne obiekty noclegowe, inni touroperatorzy lub pośrednicy turystyczni którym zlecone zostało pośrednictwo w realizacji imprezy turystycznej, linie lotnicze, przewoźnicy, piloci i rezydenci, pośrednicy wizowi i konsulaty, agenci turystyczni działający na podstawie umowy agencyjnej,
 • poczta i firmy kurierskie, które będą dostarczać przesyłki do Państwa,
 • podmioty lub organy uprawnione na podstawie przepisów prawa,
 • towarzystwa ubezpieczeniowe, które wykorzystują dane w celu zawarcia i wykonania umowy ubezpieczenia, w tym dokonania oceny ryzyka ubezpieczeniowego i likwidacji ewentualnej szkody oraz dochodzenia roszczeń związanych z zawartą umową ubezpieczenia.

JAK DŁUGO BĘDĄ PRZECHOWYWANE DANE OSOBOWE?

Okres przetwarzania Państwa danych osobowych jest uzależniony od okresu niezbędnego do realizacji wymienionych powyżej celów i od podstawy prawnej i będzie to odpowiednio czas:

 1. trwania umowy,
 2. wykonywania obowiązków prawnych oraz czas, w którym przepisy prawa nakazują nam przechowywać dane, np. przepisy podatkowe,
 3. po którym przedawnią się roszczenia wynikające z umowy,
 4. do momentu wycofania zgody.

JAKIE MASZ PRAWA W ZAKRESIE PRZETWARZANIA TWOICH DANYCH OSOBOWYCH?

Mają Państwo prawo do:

 • żądania dostępu do Państwa danych osobowych,
 • sprostowania danych,
 • żądania uzupełnienia niekompletnych danych osobowych,
 • usunięcia danych lub ograniczenia przetwarzania,
 • wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania Państwa danych osobowych,
 • przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od nas Twoich danych osobowych w powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu w celu przesłania ich innemu administratorowi danych,
 • nie podlegania decyzji, która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu i wywołuje wobec Państwa skutki prawne lub w podobny sposób wywiera istotny wpływ,
 • cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem,
 • prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych jeżeli uważają Państwo, że przetwarzanie Państwa danych osobowych narusza przepisy prawa.

CZY MOJE DANE MOGĄ BYĆ PRZEKAZYWANE DO KRAJÓW TRZECICH?

Państwa dane nie będą przekazywane do państwa trzeciego, o ile udział w imprezie turystycznej nie jest realizowany przez lub w państwie trzecim. Przez państwo trzecie rozumie się wszystkie kraje poza państwami członkowskimi Unii Europejskiej, Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, innymi krajami będącymi sygnatariuszami porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz Szwajcarią.

CZY PODANIE DANYCH JEST DOBROWOLNE?

Podanie danych jest dobrowolne jednak ich brak uniemożliwia wykonanie umowy polegającej na oferowaniu, organizowaniu i świadczeniu usług turystycznych oraz usług związanych z organizacją wyjazdów. Wykonanie umowy nie jest uzależnione od wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingowym.

INFORMACJE NA TEMAT ZAUTOMATYZOWANEGO PODEJMOWANIA DEZYCJI

Firma Zbójnicki Szlak korzysta z systemów służących do zautomatyzowanego podejmowania decyzji. Profilowanie wykonywane jest w oparciu o posiadane dane, w szczególności o dane dotyczące świadczonych wcześniej usług. Profilowanie może mieć wpływ na informacje marketingowe oraz oferty, jakie Państwo mogą otrzymywać - oferta będzie dopasowywana do Państwa potrzeb.

GROMADZENIE INNYCH DANYCH PRZEZ NASZĄ STRONĘ

Na naszych serwerach przechowujemy także inne dane niż te, które pozyskujemy z wykorzystaniem plików "cookies". Te dane to przede wszystkim adresy IP, czas nadejścia zapytania do naszego serwera, nazwę stacji roboczej użytkownika i informacje o tym, jakiej używa przeglądarki. Ponadto, jeśli użytkownik zostaje przekierowany na stronę internetową naszego serwisu z innej strony internetowej to zbieramy informację o adresie URL, z którego nastąpiło przekierowanie.

NASZA FIRMA JEST UCZESTNIKIEM PROGRAMÓW:

 • rzetelna firma
 • uczciwy przedsiebiorca
 • certyfikat
 • orly
 • przedsiebiorstwo przyszlosci
 • firma godna zaufania

ZOBACZ INNE NASZE MARKI

 • logo 2
 • Wypożyczalnia strojów góralskich logo
 • fundacja logo
 • logo zbojnikolandia
 • festiwal4
 • Kuligi w beskidach logo
 • karpackie zboje
 • Góralomania
 • gawedziarz
 • Dj Janosik logo
 • parzenica logo wybrane cmyk
 • Wypożyczalnia strojów góralskich logo
 • ZCTiK
 • Beskidzkie Centrum Turystyki logo
 • Zbójnicki catering logo
 • Karpacki Gazda logo
 • Żywiecka Informacja Turystyczna logo
 • Żywieckie Centrum Ubezpieczeń logo
 • Beskidzkie Centrum Autokarowe logo
 • Beskidzkie Centrum promowe logo
 • Beskidzkie Centrum Lotnicze logo
 • Beskidzkie Centrum Wizowe logo
 • centrum wakacji logo ostateczne
ZAUFALI NAM:
 • 1
 • 2
 • 3c74c3c6011d38d164fdd0929703
 • 4
 • 5
 • 6
 • 8a2ae133b64c35ab46dd61c77f827caa logo KGHM nowe
 • 289
 • 151008 jantar logo1
 • 1078069 pko bank polski rgb 31mm
 • AGH
 • blachotrapez
 • bzwbk logo2015 655
 • carefour logo
 • Circle K JPG,0 1
 • Colonnade logo 470x303
 • concordia ubezpieczenia
 • CS logo stacked
 • e1a563444ea64b467f5bb8ac2f3647fb
 • energopomiar
 • famed
 • FedEx 1024
 • grupa zywiec logo
 • hurtap 00
 • HUTCHISON CENTRE RVB 2013
 • images
 • indeks
 • indeks
 • ING LOGO 1294x350
 • logo france
 • logo renault1
 • p 52298 1
 • logo 2014
 • logo grupa azoty
 • Logo Lakma
 • lyreco
 • maersk
 • maspex wadowice
 • Metro Warszawskie logo
 • original
 • Pixel 523x160 c
 • p 52298 1
 • resize
 • sabre logo 1000
 • sandvik logo blue
 • sddfs
 • SKANSKA orig logo RGB 534
 • taxor m rubiszewski bizuteria slubna zywiec
 • tomekkuczma davis fabrics logo
 • zaufali2
 • zaufali12
 • zaufali13
 • zaufali14
 • zaufali19
 • zaufali28
 • zaufali30
 • zaufali33
 • zaufali35
 • zaufali37
 • zaufali48
 • Wolarek

Projekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, oraz zbójnickie kuligi w Beskidach, a w szczególności prezentowane koncepcje, pomysły i rozwiązania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowią własność autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego części nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.

 Wszelkie prawa zatrzeżone 2011-2019.